Tieto biele bodky čiže milie sú malé biele pupienky, ktoré sa objavujú na pleti a to najčastejšie okolo očí. Jedná sa o mŕtve kožné bunky pod povrchom kože, ktoré sa premenia v tieto malé biele tvrdé cysty…

 

 

 

Milie sa môžu objaviť v každom veku a často ich mávajú aj malé deti. U tých však milie samé zmiznú bez nejakej potreby ich liečiť alebo akokoľvek natierať či prepichovať. Naopak u dospelého človeka si k ich zmiznutiu musíme napomôcť.

A prečo milie vznikajú? Príčina nie je doposiaľ známa, ale objavujú sa spravidla tým, že dôjde k zlému vyvinutiu alebo poškodeniu potných žliaz, napríklad v dôsledku kožného poranenia alebo i popálenín. Ďalšími príčinami vzniku milií sú mydlá, čistiace prostriedky ale aj pleťové krémy, ktoré našej pokožke nesadli. Aj napriek tomu, že tieto hrbolčeky nijako neovplyvňujú zdravie človeka, sú pre nás naozaj nepríjemnou a škaredou kozmetickou vadou.

Odstrániť miliu je viac než jednoduché, je ale potrebné dodržať nasledujúce inštrukcie. Najdôležitejšie však je miliu nevytláčať! Sú to kožné cysty, ktoré sú veľmi hlboko pod kožou a sú citlivé. Neodbornou manipuláciou by ste si mohli pekne ublížiť.

 

Ako ich teda odstrániť?

Urobte si doma zmes z cukru a citrónu, ktorá vašu pleť krásne vyčistí. Citrón obsahuje antibakteriálne, antiseptické aj antioxidačné látky. Preto zmiešajte 2 lyžice cukru so šťavou z polovice citróna. Ak chcete, pokojne môžete pridať aj jednu lyžičku olivového oleja a poriadne zmes premiešajte. Potom aplikujte na postihnuté miesta a nechte15 minút pôsobiť. Po uplynutí doby tvár opláchnite teplou vodou. A je hotovo! Pravidelným používaním tejto masky by milie mali zmiznúť samé.